Polecamy strony

  Pulpit naszych organów

  Organy w naszym kościele pochodzą z XIX wieku. Wybudowała je znana niemiecka firma organmistrzowska Wilhelma Sauera (1831-1916) w latach sześćdziesiątych XIX wieku i rozbudowała w roku 1902. Zakład istnieje do dziś jako W. Sauer Orgelbau Frankfurt ab Oder Gmbh. Więcej o słynnym budowniczym na stronach Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Sauer lub bezpośrednio na przetłumaczonych na język polski stronach o historii zakładu http://www.sauerorgelbau.de/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=42 W roku 2006 nasze organy zostały wpisane do rejestru zabytków. Ułatwi nam to może ich remont, bowiem w latach powojennych były bardzo zniszczone, a późniejsze remonty z braku środków były próbą podtrzymania ich działania. Naszej wspólnoty parafialnej, jako małej, nie było nigdy stać na poważne naprawy. Naprawy z roku 2007 były możliwe, bo do zgromadzonej przez nas kwoty uzyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Zakończyliśmy I etap remontu, przed nami następne. Ważne, że działa już kilka głosów i Msze św. mogą być uświetnione muzyką organową.

  Ponieważ przed nami jeszcze kolejny etap renowacji, serdecznie prosimy o wsparcie modlitwą naszych prac. Tym parafianom i sympatykom naszego kościoła, którzy mogą oprócz modlitwy wesprzeć nas materialnie podajemy numer naszego parafialnego konta:

  22 8149 0000 0021 7860 2000 0001

  Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którym stan naszej świątyni nie jest obojętny.

  Organy prezentują się coraz lepiej - ale aby je usłyszeć, zapraszamy na Mszę św.

  Czyszczenie, odgrzybianie, nasączanie preparatami ochronnymi i malowanie konstrukcji organów.

  Tak zdemontowane nie wyglądały na zabytek, ale na ruinę. Podziwiałem, że do skręcania z powrotem panowie konserwatorzy używali materiałów i elementów jak w XIX wieku, a nie np. śrub krzyżakowych, łatwiej by się przecież wkręcały.

  Wymiana skórzanych uszczelek pod piszczałkami. Naczynie do podgrzewania kleju jednak XX wieczne.

  Piszczałki czekają na zamontowanie.

  Wyszukiwanie

  Dzisiaj jest

  wtorek,
  18 stycznia 2022

  (18. dzień roku)

  Sonda

  Jaki dział naszych stron internetowych jest Tobie najbardziej potrzebny - kliknij odpowiedź

  Informacje parafialne

  Aktualności i kronika

  Grupy i wspólnoty

  Nasza świątynia

  Kontakt

  Przydatne linki


  Licznik

  Liczba wyświetleń strony:
  7528

  Święta

  Wtorek, II Tydzień zwykły
  Rok C, II
  Dzień Powszedni