Menu

Polecamy strony

  Kolęda 2009

  Idziemy z kolędą.

  Rok zaczęliśmy kolędą, czyli pielgrzymowaniem od drzwi do drzwi. Przyjęcie księdza to publiczne wyznanie wiary i przyznanie się do bycia członkiem wspólnoty parafialnej. Ta krótka wizyta z modlitwą, podczas której dziękujemy za otrzymane łaski, prosimy o dalsze i błogosławieństwo na nadchodzący rok, nie pozwala nam na prowadzenie długich dysput, ale na pewno starcza czasu na zasygnalizowanie kłopotów czy problemów i umówienie się na bardziej dogodny termin.

  Matki Boskiej Gromnicznej 02.02.2009

  Dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. podczas poświęcenia świec.

  2 luty to święto Matki Boskiej Gromnicznej, święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Na wspomnienie światła jakim w naszym życiu jest Jezus Chrystus przynosimy do kościoła świece. Zapalamy je na początku Mszy św., przed poświęceniem i potem w czasie czytania Ewangelii. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej przyszły do kościoła w poniedziałek na Mszę św. o godz. 17.00 i przyniosły świece do poświęcenia. Bardzo ładnie, że rodzice niektórych dzieci przynieśli świece jeszcze od chrztu – te same, które były trzymane przez ojców chrzestnych podczas sakramentu. Był to też ostatni dzień śpiewania kolęd i ostatni dzień ze żłóbkiem. W święto Ofiarowania Pańskiego kończymy okres Bożego Narodzenia. Zaczynamy teraz rozważać dorosłe życie Jezusa.

  Popielec 25.02.2009

  ks. Jacek Orlik

  Popielec, dzień rozpoczynający Wielki Post, przypadł w tym roku 25 lutego. W Środę Popielcową zaczęły się też parafialne rekolekcje dla dorosłych głoszone przez ks. Jacka Orlika,  dyrektora Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Inowrocławiu. Potrwają do soboty włącznie. Podczas środowych Mszy św., w trakcie posypywania głów popiołem, słyszeliśmy „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Te słowa mają nam ułatwić przeżycie Wielkiego Postu, zrozumieć co mamy w czasie tych 40 dni oczekiwania na Zmartwychwstałego Jezusa poprawić w swoim życiu.

  Dzień Skupienia dla Członków Żywego Różańca 07.03.2009

  Przyjechali członkowie Żywego Różańca z całej archidiecezji.

  W pierwszą sobotę miesiąca marca, w sanktuarium maryjnym ojców oblatów w Markowicach odbył się Dzień Skupienia dla członków Żywego Różańca Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Parafia św. Krzyża w Inowrocławiu była reprezentowana przez 5 osobową delegację. Spotkanie rozpoczął proboszcz o. Aleksander Doniec. Po wstępie odmówiliśmy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem tajemnice radosne różańca. Potem drogę krzyżową prowadził o. Krzysztof Jamroży. W czasie modlitwy można było skorzystać z sakramentu pojednania. Mszę św. koncelebrowaną prowadził ks. Paweł Kowalski, proboszcz inowrocławskiej parafii pw. Jezusa Miłosiernego.

  Duchowa adopcja dziecka poczętego 22.03.2009

  W naszej parafii, 22 marca podczas nabożeństwa Gorzkich Żali  rozpoczęliśmy doroczną akcję duchowej adopcji dziecka poczętego. Duchowa adopcja polega na codziennej, przez dziewięć miesięcy, modlitwie w intencji nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. Modlitwa to odmówienie krótkiej formuły i jednej dziesiątki różańca.

   

  46 osób włączyło się w tą akcję przez złożenia przy ołtarzu pisemnych, podpisanych deklaracji właśnie w niedzielę 22 marca na Gorzkich Żalach o 15.00.

  Pielgrzymka parafialna do Włoch 18-26.05.2009

  Widok z kopuły bazyliki św. Piotra w Watykanie.

  W dniach 18-26 maja odbyła się pielgrzymka autokarowa do Włoch. Większość uczestników stanowili parafianie parafii św. Krzyża. Organizowało ją Biuro Pielgrzymkowo Turystyczne Arcus z Bydgoszczy. Z parafianami w drogę wybrał się ks. proboszcz. Trasa wiodła przez Altötting w Niemczech, do Rzymu, potem przez Monte Casino na półwysep Gargano, do Mont St. Angelo. Dalej San Giovanni Rotondo, z relikwiami św. Ojca Pio, do Asyżu. Potem Padwa, Wenecja gdzie spędziliśmy tylko pół dnia i powrót do domu przez Austrię i Czechy, gdzie był ostatni nocleg. Pielgrzymka udana, pogoda piękna, chwilami ąż za gorąca (+36oC). Żal tylko, że tak krótka i tak mało było czasu w poszczególnych miejscach.

   

  Parafialna Procesja Bożego Ciała 14.06.2009

  Procesja Bożego Ciała 2009

  Ponieważ w święto Bożego Ciała procesje są "miejskie", gdzie przemarsz jest dłuższy, od jednej do drugiej parafii, zwyczajowo parafie inowrocławskie organizują w niedzielę po Bożym Ciele mniejsze, takie jak dawniej procesje tylko na swoim terenie. Osoby starsze, małe dzieci, mają wtedy mniejszą drogę do przebycia, a dodatkowo idziemy w mniejszym, parafialnym tylko gronie. W tym roku dodatkowo w tę niedzielę obchodziliśmy rocznicę pierwszej komunii świętej dzieci.

  Pożegnanie ks. Roberta Goździckiego 21.06. 2009

  ks. Robert Goździcki

  W niedzielę 21 czerwca 2009 żegnaliśmy odchodzącego do pracy w innej parafii ks. Roberta Goździckiego. Ks. Robert był wikariuszem w parafii przez 8 lat, opiekunem ministrantów i scholi. Uczył także religii w I LO im. Jana Kasprowicza. Przeszedł na stanowisko proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kwieciszewie koło Mogilna.

  Powitanie nowego wikariusza, ks. Huberta Wiśniewskiego - czerwiec 2009

  ks. Hubert Wiśniewski - wikariusz

  Na miejsce ks. Roberta Goździckiego przybył do naszej parafii pełnić posługę duszpasterską ks. Hubert Wiśniewski. Jest to jego pierwsza parafia jako wikariusza. Ks. Hubert zajmuje się młodzieżą - służbą liturgiczną, scholą. Uczy także w tutejszym I LO im. Jana Kasprowicza.

  Rozpoczynamy remont posadzki w kościele - 23.09.2009

  Panowie Władysław i Piotr rozpoczynają demontaż ławek.

  Prace przy rektyfikacji (nazwa prac dotyczących podniesienia i poziomowania naszego kościelnego chóru) rozpoczęte. Zaczynamy od wywiezienia ławek i uporządkowania przyszłego "placu boju". Ostatnie siedem rzędów ławek będzie usunięte z kościoła, a tył kościoła wygrodzony płotkiem w związku z pracami ziemnymi. Prace ziemne rozpoczynają się po 23 września. Kościół będzie można odwiedzać przez wejście boczne, od strony plebaniii. Prace będą trwały około 2-3 miesiące.

  Koniec prac przy stabilizacji chóru - listopad 2009

  Remontowane ławki są krótsze, zapewnią szersze przejścia.

  Prace przy stabilizacji chóru zakończone, ale do końca remontu daleko. Trwa przerabianie i malowanie ławek. A że ławki mają swoje lata, na dworze mróz, to prace się ślimaczą. Oczywiście w przyszłym roku będziemy kontynuowali prace, jak tylko finanse pozwolą. Do przerobienia jest przecież przód nawy kościoła, ławki z przodu.

  Niepokalane Poczęcie NMP - 8.12.2009

  Zakładanie poświęconych medalików.

  W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP odbyła się w naszym kościele mała uroczystość poświęcenia medalików dzieci przygotowujących sie do przyjęcia I Komunii św. Ksiądz proboszcz poswięcił medaliki po kazaniu, na Mszy o 17.00. Po poświęceniu rodzice, opiekunowie dzieci pomogli maluchom założyć medaliki. Była nie lada sztuka, zważywszy, że dzieci były ubrane już zimowo.

  Boże Narodzenie 2009

  Śpiewamy kolędy.

  Tegoroczne święta, z powodu nie zakończonego remontu podłogi i ławek celebrowane były często na stojąco przez wiernych.  Za to podczas śpiewania kolęd w drugi dzień świąt siedzielismy spokojnie - kościół nie był pełen. Skoro jednak od lat w szkołach nie ma nauki śpiewu, nie ma się czemu dziwić. Ważne jednak, że co roku na wspólne śpiewanie kolęd przychodzi coraz więcej osób. Ale dzięki ogrzewaniu kościoła i pogodzie "na plusie" w środku świątyni było ciepło, bo +10 stopni Celsjusza. Mrozy do -18 stopni Celsjusza byłu na szczęście przed świętami i trwały raptem dwa dni.

  Wyszukiwanie

  Dzisiaj jest

  niedziela,
  22 kwietnia 2018

  (112. dzień roku)

  Święta

  Niedziela, IV Tydzień Wielkanocny
  Rok B, II
  Czwarta Niedziela Wielkanocna

  Sonda

  Jaki dział naszych stron internetowych jest Tobie najbardziej potrzebny - kliknij odpowiedź

  Informacje parafialne

  Aktualności i kronika

  Grupy i wspólnoty

  Nasza świątynia

  Kontakt

  Przydatne linki


  Licznik

  Liczba wyświetleń strony:
  7852